Un pui de cangur a fost filmat miercuri, pe o stradă din Sectorul 5 din București, iar imaginile s-au răspândit rapid pe internet. Poliția Capitalei a deschis o anchetă pentru a verifica circumstanțele incidentului, după ce a stabilit că animalul a fugit din curtea lui Nuțu Cămătaru, în timp ce îngrijitorul său făcea curat, conform news.ro. În prezent, se investighează dacă acest cangur este deținut legal.
Într-un comunicat al Poliției Capitalei, se menționează că „la data de 12 februarie 2025, în jurul orei 11.20, polițiștii Capitalei au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că, pe o stradă din Sectorul 5, ar fi fost văzut un pui de cangur. La adresa menționată s-au deplasat cu operativitate atât echipaje din cadrul Secției 24 Poliție, cât și polițiști din cadrul Serviciului pentru Protecția Animalelor, care au constatat faptul că aspectele sesizate se confirmă”.
Surse judiciare au declarat pentru News.ro că animalul aparține lui Nuțu Cămătaru, cunoscut pentru colecția sa de animale sălbatice. „De asemenea, din primele verificări a rezultat presupunerea rezonabilă că animalul a scăpat din curtea proprietarului în momentul în care o persoană desfășura activități de curățenie în țarcul în care era ținut acesta”, au adăugat sursele. A fost raportat că cangurul a fost rapid recuperat de proprietar și, în urma unei evaluări veterinare de către Serviciul pentru Protecția Animalelor, s-a constatat că nu prezenta leziuni.
În ciuda glumelor făcute de unii comentatori pe rețelele sociale, au existat și voci îngrijorate de siguranța animalului, având în vedere pericolele traficului din Capitală. Poliția continuă să investigheze dacă cangurul era deținut cu acte în regulă și conform legislației în vigoare privind animalele sălbatice.