Castelul Peleș din Sinaia, una dintre cele mai vizitate atracții turistice din România, se confruntă cu o avarie majoră la rețeaua de apă, determinând închiderea parțială a clădirii istorice. Turiștii care au achiziționat bilete online vor primi banii înapoi.
Construit acum mai bine de un secol ca reședință de vară pentru familia regală, castelul a intrat într-un proces avansat de degradare, nerefăcută din 1989, deși au fost efectuate doar reparații minore. Țeava de alimentare cu apă necesită acum o înlocuire completă. „Aici este a doua decopertare, de fapt a treia, unde s-a constatat că țeava e din ce în ce mai avariată”, explică un oficial.
Castelul nu beneficiază de calorifere, încălzirea fiind realizată cu o centrală pe aburi deficitară, care amenință chiar și obiectele de patrimoniu. „Defecțiunea la rețeaua de apă face ca în castel să nu fie nici căldură. Suntem în sala Coloanelor, iar aici în mod obișnuit temperatura optimă este de 18°, acum însă a scăzut la 5,4°”, a declarat Maria Colciar, jurnalist Digi24.
Vizitatorii resimt disconfortul termic, una dintre turiste afirmând: „E frig aici? Da, e un pic răcoros, dar în zona de unde venim e frig, așa că suntem obișnuiți”, povestește o turistă din New York. Problemele sunt remarcate și de Daniel Stanciu, ghid turistic: „Nu funcționează nici încălzirea, nu funcționează toaletele. Este la fel de frig ca afară, nu există căldură.”
Lucrările de reparație vor fi suportate financiar de Casa Regală, iar mai mult de 60 de metri liniari de conductă de apă trebuie înlocuiți, a explicat Anca Hogea, director general adjunct Castelul Peleș. Cele 170 de persoane care și-au cumpărat biletele online pentru a vizita castelul vor beneficia de rambursarea acestora.