Simona Halep s-a clasificat în sferturile de finală de la Australian Open, câștigând un meci greu contra Elisei Mertens, cu scorul de 6-4, 6-4.

Artemon Apostu-Efremov, unul dintre antrenorii Simonei Halep, a dezvăluit momentul în care și-a dat seama cât de decisă este românca să câștige partida.

„Elise Mertens a încercat să fie agresivă pentru că nu avea altă șansă. Simona știe să lupte însă și e doar meritul ei că a obținut această victorie. A fost un meci foarte bun. Simona a fost excelentă la capitolul mental în fața unei jucătoare incomode. A făcut un game fantastic la 4-4 (n.r. în setul doi), când n-a vrut deloc să cedeze. Acolo s-a văzut clar că este foarte hotărâtă!  A fost un meci intens, însă avem o zi la dispoziție pentru recuperare și un antrenament în care să pregătim confruntarea cu Kontaveit. Astăzi încă ne bucurăm de victorie, iar de mâine pregătim meciul următor. Simona e pregătită! Are o capacitate mare de adaptare și simte jocul foarte bine”, a declarat Artemon Apostu-Efremov la TV Digi Sport.