Reclamă

Un nor uriaș de fum a cuprins pista de la Talladega, Alabama, în timpul unei curse NASCAR, când a avut loc cel mai mare accident din istoria acestei competiții, cu un total de 28 de vehicule implicate. Incidentul s-a produs cu doar cinci tururi înainte de final, după 185 de tururi fără incidente.

Totul a început când Austin Cindric, aflat în frunte, a intrat în coliziune cu Fordul condus de Brad Keselowski. Coliziunea a dus la răsturnarea mașinii lui Cindric și a provocat un carambol uriaș, eveniment denumit ulterior „The Big One”.

După dispersarea fumului, oficialii au început să contabilizeze pagubele, constatând că 28 de concurenți au fost afectați de coliziune. Cursa a fost menținută sub steag galben până la trei tururi înainte de final, dar au fost nevoiți să ridice steagul roșu datorită numărului mare de mașini avariate rămase pe pistă.

Joey Logano, copilotul lui Keselowski, a declarat: „Toată lumea devine mai agresivă la sfârșitul curselor”. Cu toate acestea, cursa a fost reluată pentru doua tururi suplimentare. În cele din urmă, Ricky Stenhouse Jr a câștigat competiția, urmat de Brad Keselowski și William Byron.